Case study: Jak odzyskać od dłużnika pełne koszty usług prawnych za wygrany proces?

Liczba firm w Polsce deklarujących problemy z przeterminowanymi płatnościami waha się między 80-90%. Z danych statystycznych wynika, że na każde 1000 złotych należne z tytułu dostawy lub usługi 223 zł zapłacone jest w terminie późniejszym niż wymagany. W takich sytuacjach wielu przedsiębiorców staje przed dylematem czy i kiedy skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Z jednej strony wszyscy mamy świadomość, że pismo wysłane przez kancelarię prawną może wpłynąć „terapeutycznie” na dłużnika i zachęcić go do dobrowolnego (pozasądowego) uregulowania należności. Ponadto, w razie niepowodzenia, kolejnym krokiem będzie wystąpienie na drogę sądową, gdzie pomoc profesjonalnego pełnomocnika jest nieodzowna.

Z drugiej strony zwrócenie się o pomoc do kancelarii prawnej wiąże się z kosztami, których dałoby się uniknąć, gdyby nasz kontrahent zachował się zgodnie z przyjętym na siebie zobowiązaniem. Przedsiębiorcy często obawiają się, że w razie skorzystania z pomocy prawnika, nawet jeśli uda się odzyskać zaległą należność, lwią jej część może pochłonąć wynagrodzenie kancelarii. Czy jednak musi tak być? Otóż nie!

Oto przykład sprawy prowadzonej jakiś czas temu przez nasz zespół rozwiązywania sporów. Stan faktyczny sprawy był następujący:

• Klient kancelarii wykonał prace informatyczne, za które nie otrzymał wynagrodzenia pomimo wielokrotnych wezwań dłużnika do zapłaty;
• Klient dysponował wekslem na zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia umownego;
• Klient zwrócił się do kancelarii z prośbą o pomoc w wypełnieniu weksla i wyegzekwowaniu nieuiszczonego wynagrodzenia;
• w wyniku korespondencji prowadzonej z drugą stroną, dłużnik zdecydował się na dobrowolną zapłatę wynagrodzenia klientowi;
• Klient otrzymał zapłatę kwoty nominalnej wraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych, jednak w dalszym ciągu pozostawał „stratny” o kwotę, którą zapłacił kancelarii w zamian za świadczoną pomoc prawną.

Jako że dłużnik nie zamierzał zwrócić klientowi wynagrodzenia kancelarii – argumentując, że jest ono wygórowane – poradziliśmy wystąpienie na drogę sądową.

Podstawą prawną roszczenia był art. 10 ust. 2 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przepis ten nie jest tak powszechnie stosowany jak art. 10 ust. 1, na podstawie którego można było doliczyć kwotę 40 euro do należności dochodzonych tytułem niezapłaconych faktur. Daje on natomiast podstawę do odzyskania rzeczywiście poniesionych kosztów. Zgodnie z ust. 2 ustawy w ówczesnych brzmieniu:

„Oprócz kwoty, o której mowa w ust. 1, wierzycielowi przysługuje również zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających tę kwotę.”

Działając w imieniu klienta, doprowadziliśmy do prawomocnego orzeczenia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, w którym sąd zasądził pełną kwotę obejmującą faktury wystawione przez kancelarię w związku ze świadczeniem pomocy prawnej. Tym samym nasz klient uzyskał pełną rekompensatę środków, które zainwestował w odzyskanie należnego mu wynagrodzenia.

W Peak Legal uważamy, że należy walczyć o swoje prawa. Zjawisko opóźnień w płatnościach w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami jest szeroko dyskutowane jako stanowiące poważną barierę dla rozwoju przedsiębiorstw. Szczęśliwie prawodawca – tak krajowy jak i unijny – dostrzegł konieczność przeciwstawienia się tego typu praktykom.

Więcej o uprawnieniach wierzycieli, wprowadzonych do polskiego porządku prawnego kilka lat temu, przeczytacie w artykule Walka z opóźnieniami w płatnościach. Narzędzia prawne dla przedsiębiorców.

Scroll to Top

Magdalena Ziobro

Magda na co dzień pracuje jako szefowa pokładu samolotów PLL LOT. Z kancelarią współpracuje od czasów pandemii, kiedy to ilość lotów została mocno zredukowana. Wspiera Zespół w zadaniach administracyjnych i kontaktach z Sądami. Magda jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Służby Zagranicznej na Warszawskim SGH. W wolnym czasie studiuje psychologię oraz podróżuje.  

W wolnym czasie studiuje psychologię oraz podróżuje.

Hanna Bukowska

Team Assistant w Kancelarii Peak Legal. Hanna swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując na stanowisku protokolanta sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa, gdzie wspierała bieżącą pracę sędziów i referendarzy sądowych z poziomu sekretariatu sądu. Studentka V roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim.  

W wolnym czasie interesuje się psychologią. 

Natalia Papis

Zdobywała doświadczenie jako specjalista ds. odzyskiwania należności pełniąc jednocześnie funkcję koordynatora działu egzekucyjnego. Jest absolwentką Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi.

Miłośniczka natury i podróży. Wolny czas spędza w gronie przyjaciół. 

Karolina Piłat

Posiada szerokie doświadczenie nabyte podczas wieloletniej pracy w kancelariach prawnych oraz korporacjach. Wspiera prawników Peak Legal w kluczowych obszarach działania całego zespołu oraz koordynuje prace w projektach kancelarii. Posiada wykształcenie z zakresu archiwistyki i zarządzania dokumentacją.

Miłośniczka zwierząt i dobrego kina.

Julia Wyszyńska-Karłoska

Specjalizuje się w rozwiązywaniu sporów cywilnych, oferując kompleksowe wsparcie na etapie przedprocesowym oraz podczas postępowań sądowych i polubownych. Przygotowuje opinie prawne z zakresu szeroko rozumianego prawa prywatnego, a także redaguje i opiniuje umowy. Posiada doświadczenie w obszarze prawa nowych technologii oraz prawa gospodarczego.

Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim i odbywa aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doradza klientom również w języku angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Doradztwo przedprocesowe
• Nowe technologie

Aleksandra Prochal

Associate w kancelarii Peak Legal. Ma doświadczenie w obszarze prawa nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz z zakresu francuskich i amerykańskich regulacji prawnych. Jest absolwentką Szkoły Prawa Francuskiego (L’école de droit français), a także Szkoły Prawa Amerykańskiego (American Law Program). Obecnie aplikantka adwokacka w Warszawie.

Prywatnie Alesandra lubi teatr, podróże i nowe odkrycia kulinarne. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:

  • Prawo własności intelektualnej
  • Prawo nowych technologii
  • Prawo UE

Jakub Chlebowski

Radca prawny, specjalizuje się w prawie nowych technologii, w tym kontraktach IT, prawie autorskim, cyberbezpieczeństwie oraz komunikacji elektronicznej. Uczestniczył w analizie wymogów cyberbezpieczeństwa dla krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz tworzeniu opinii prawnych dotyczących skutków legislacji krajowej i europejskiej.

Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów podyplomowych „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem” na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada certyfikat Agile PM Foundation. Doradza w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Obszary specjalizacji:

  • Prawo autorskie
  • Nowe technologie
  • DORA, Komunikat chmurowy UKNF

Dominika Andrzejczuk

Absolwentka Uczelni Łazarskiego w Warszawie na kierunku Prawo w Biznesie. W Peak Legal zajmuje się czynnościami administracyjnymi, zapewniając sprawne funkcjonowanie biura. Pasjonatka prawa pracy. Posiada wykształcenie z zakresu kadr i płac.

W czasie wolnym lubi obcować z naturą, biegać oraz jeździć na rowerze. Miłośniczka koncertów. 

Zofia Buła

Zosia wspiera zespół w codziennych zadaniach, zarządza obiegiem korespondencji i organizuje spotkania biznesowe. Zawsze jest gotowa do pomocy, dba o profesjonalną i przyjazną atmosferę dla klientów i wszystkich członków zespołu Peak Legal.

Kamila Sawicka-Wiraszka

Adwokatka specjalizująca się w doradztwie prawnym związanym z zamówieniami publicznymi oraz kontraktami IT. Jest współautorką publikacji „Elektronizacja zamówień publicznych. Praktyczny poradnik dla zamawiających i wykonawców”. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego i studiów podyplomowych z zamówień publicznych na SGGW. Ukończyła aplikację adwokacką w Warszawie i ma uprawnienia mediatora. Prywatnie lubi podróże i literaturę. Doradza w języku angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Zamówienia publiczne
• Kontrakty IT
• Doradztwo przedprocesowe
• Prawo nowych technologii
• Spory sądowe

Julia Porębska

Posiada doświadczenie w obszarze prawa nowych technologii, w sporach sądowych z zakresu instrumentów finansowych, projektów budowlanych oraz IT. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Columbus School of Law w Waszyngtonie (LL.M.). Obecnie aplikantka adwokacka w Warszawie. Julia jest Instruktorką narciarstwa. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Doradztwo przedprocesowe
• Nowe technologie

Jan Luśnia

Specjalizuje się w prawie procesowym cywilnym, prawie własności intelektualnej oraz międzynarodowym systemie ochrony praw człowieka.

Jest studentem V roku Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiuje prawo oraz filozofię. Interesuje się teorią legitymizacji prawa, filozofią praw człowieka i praw zwierząt.

W wolnym czasie podróżuje, nurkuje i zapowiada filmy w warszawskim kinie. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Doradztwo przedprocesowe
• Prawo własności intelektualnej

Dominic Kisielewski

Dominic jest amerykańskim prawnikiem, członkiem Texas Bar. Kieruje pracą zespołu US Desk oraz doradza klientom w transakcjach technologicznych i sporach arbitrażowych.

Posiada doświadczenie w zakresie wspierania polskich przedsiębiorców w aktywności gospodarczej na terenie USA. Posiada również doświadczenie w zakresie negocjacji umów z obszaru nowych technologii oraz w sporach arbitrażowych. Absolwent University of Houston Law Center z tytułem J.D. i LLM. 

Wolny czas spędza na podróżach, literaturze oraz oglądaniu filmów i seriali.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe i arbitrażowe
• Prawo amerykańskie
• Inwestycje międzynarodowe
• Prawo technologii/IT

Bogna Kwiatkowska

Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym. Ma doświadczenie w zakresie reprezentowania klientów na sali sądowej. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i aplikantką III roku aplikacji radcowskiej przy OIRP w Warszawie.

Wolny czas spędza na żeglarstwie, bieganiu i jeździe na rowerze, pasjonuje się literaturą faktu. Biegle włada językiem angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Doradztwo przedprocesowe
• Spory cywilne
• Spory gospodarcze
• Prawo nowych technologii

Agnieszka Branicka

Specjalizuje się w doradztwie przedprocesowym oraz reprezentacji klientów w sporach sądowych i arbitrażowych. Posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu sporów z zakresu nowych technologii, prawa autorskiego oraz projektów budowlanych. Wspiera także klientów w sprawach dotyczących nieuczciwej konkurencji oraz naruszeń dóbr osobistych.

Absolwentka prawa i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie aplikantka adwokacka przy ORA w Warszawie. Pasjonatka kultury żydowskiej, interesuje się polityką, a wolny czas spędza na boulderach. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Doradztwo przedprocesowe
• Prawo autorskie
• Czyny nieuczciwej konkurencji
• Dobra osobiste

Ewa Podogrodzka-Maruszkin

Adwokatka specjalizująca się w doradztwie związanym ze sporami sądowymi wynikającymi z realizacji kontraktów budowlanych i IT. Ponadto, reprezentuje klientów w sprawach dotyczących naruszeń konkurencji i prawa własności intelektualnej.
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, ukończyła studia podyplomowe z zakresu własności intelektualnej oraz szkolenie mediacyjne.

Pasjonatka tenisa, siatkówki, zwierząt i natury. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe 
• Pozasądowe rozwiązywanie sporów
• Nowe technologie

Michał Grodziewicz

Adwokat, specjalizuje się w rozwiązywaniu skomplikowanych sporów cywilnych i doradztwie przedprocesowym. Reprezentuje wiodące spółki z sektora nowych technologii, branży finansowej oraz budowlanej. Autor publikacji z zakresu procedury cywilnej, prowadzi szkolenia w tej dziedzinie. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Chicago-Kent College of Law (LL.M.), laureat nagrody CALI Excellence for the Future. Pasjonat wszelkiego rodzaju sportu. Biegle włada językiem angielskim, zna także podstawy włoskiego.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe
• Nowe technologie
• Doradztwo przedprocesowe

Anna Olszewska

Partnerka w Kancelarii Peak Legal. Adwokatka o bogatym doświadczeniu transakcyjnym oraz procesowym. Specjalizuje się w reprezentowaniu klientów przed sądami i organami administracji publicznej oraz negocjowaniu złożonych umów z obszaru nowych technologii, tak po stronie wykonawców, jak i zamawiających. Specjalizuje się w prawie autorskim, prawie zobowiązań oraz prawie znaków towarowych. Doradza w zakresie ochrony praw konsumentów i sporów dotyczących nieuczciwej konkurencji. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Entuzjastka podróży i literatury fantastycznej. Doradza w języku angielskim.

Obszary doradztwa:
• Spory sądowe
• Prawo autorskie
• Spory dotyczące nieuczciwej konkurencji
• Nowe technologie
• Kontrakty IT

Wojciech Jarosiński, LL.M.

Adwokat, ekspert w dziedzinie nowych technologii, prawie cywilnym, umowach cywilnych i międzynarodowym prawie handlowym. Doradzał w sprawach dotyczących największych systemów informatycznych w Polsce oraz sporach finansowych, energetycznych i infrastrukturalnych. Czterokrotny lider prawników procesowych według Dziennika Rzeczpospolita (2018-2021) i wielokrotny zdobywca wyróżnień w rankingu Rzeczpospolitej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Columbus School of Law w Waszyngtonie (LL.M.). Członek Board of Visitors Columbus School of Law i Rady Nadzorczej Fundacji Moje Państwo, arbiter w Sądzie Arbitrażowym Przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz w Sądzie Arbitrażowym ds. rynku kreatywnego i kultury przy Konfederacji “Lewiatan”. Wolny czas poświęca fotografii i wspiera pro bono Fundację Andrzeja Wróblewskiego. Biegle włada angielskim.

Obszary specjalizacji:
• Spory sądowe i arbitrażowe
• Nowe technologie
• Licencje
• Vendor lock-in
• Prawo cywilne
• Prawo autorskie