Masowe postępowania sądowe mogą wprawić w rutynę nawet największego specjalistę w zakresie sporów. Dzieje się tak, gdy fakty związane z prowadzonymi sprawami do złudzenia przypominają stan faktyczny przebytych już postępowań, a stosowane regulacje prawne i metodyka są w dużej mierze identyczne.

Dobrym przykładem są postępowania frankowe, czyli niekończąca się liczba postępowań między kredytobiorcami a bankami. Lawinowy przyrost postępowań frankowych nastąpił w 2023 roku. W 2022 roku sądy I instancji zarejestrowały ponad 65 tysięcy takich spraw, a w 2023 liczba ta wzrosła do ok 90 tysięcy!

  • Jak wpływa to na jakość pracy? Masowe postępowania mogą prowadzić nieuważnych prawników do błędów – nie ma nic gorszego dla prawnika od pracy opartej na dostosowywaniu gotowych wzorów do danych konkretnego klienta i powtarzaniu identycznych schematów.
  • Jakie wyzwania stawiają masowe postępowania? Wyzwania związane z prowadzeniem masowych postępowań sądowych mogą albo zniechęcić świetnych prawników do indywidualnego podejścia do każdego klienta, albo wręcz przeciwnie – stanowić napęd do personalizacji działań w służbie klientów. Aby nie zapędzić się w wir powtarzalnej pracy, prawnicy muszą postawić na komunikację z klientem, a to oznacza na przykład osobisty kontakt lub rozmowę, a nie jedynie wymianę korespondencji mailowej i dokumentów niezbędnych w sprawie. Personalizacja strategii prawnej polega na dostosowaniu możliwości technicznych i umiejętności miękkich w kontakcie z indywidualnym klientem. Istotne jest, by z takim samym zaangażowaniem i podejściem traktować każdego klienta bez względy na to, czego dotyczy sprawa.
  • Indywidualne podejście jest kluczem do sukcesu! Indywidualne podejście do każdego klienta jest najlepszym wyjściem, by uniknąć rutyny i masowego wykonywania powtarzalnych czynności zarówno w sądzie, jaki i w kancelarii. Wykonywanie pracy adwokata czy radcy prawnego kojarzy się najczęściej z chłodnym i stanowczym działaniem w interesie klienta poprzez wykonywanie czynności takich jak sporządzanie pozwu, apelacji, reprezentacja na sali rozpraw, a także prowadzenie negocjacji. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach coraz częściej podkreśla się znaczenie empatii i zrozumienia w pracy prawników, które zwiększają zaufanie nie tylko do osób wykonujących zawody prawnicze, ale także do całego wymiaru sprawiedliwości i litery prawa. Sztuczyna inteligencja, która wielu ludzi wprawia w obawy o utratę pracy, nie stanowi zagrożenia dla prawników, ponieważ AI nie jest w stanie zastąpić żywej i emocjonalnej inteligencji człowieka.
  • Ryzyko przedwczesnego wypalenia zawodowego. Schematyczność masowych postępowań sprowadza się również do maksymalizacji możliwych do osiągnięcia zysków jak najmniejszym wysiłkiem merytorycznym i intelektualnym. Te mało atrakcyjne i schematyczne prace są najczęściej oddelegowywane do młodych prawniczek i prawników, którzy zniechęceni żmudnymi zadaniami wypalają się zawodowo zbyt wcześnie… Narastająca frustracja związana z maszynowymi czynnościami sprawia, że niedługo po rozpoczęciu kariery zawodowej młodzi ludzie zatracają ideę zawodu prawnika, który w istocie rzeczy polega na inteligentnej kreatywności, a nie powtarzalnych czynnościach.

W kontakcie z klientami i w służbie dla ich dobra kluczowe jest empatyczne podejście i ludzkie zrozumienie. Wszystkie techniki utrzymania indywidualnego podejścia do klienta przekładają się na dobre prosperowanie kancelarii prawnej. Ludzkie podejście i indywidualizm muszą więc zostać zachowane nawet wtedy, gdy praca prawnika staje się powtarzalna i rutynowa.

 

Autor: Aleksandra Prochal